World Service Office (WSO)

Al-Anon'un Tarihi

Al-Anon'un İlk Yılları

1936 da AA’nın kurucu ortağı Dr. Bob Sinin eşi Anne S, alkoliklerin eşlerinin ve ailelerinin alkolle benzer mücadeleleri olan diğer ailelere konuşabilmeleri için Ohio, Akron’da bir toplantı başlattı. Anne S, Al-Anon’un öncüsü olarak kabul edilir.

Başlangıçta aile üyeleri, mücadele eden kocaları yeni alkolik toplantılarına katılırken hep arabalarda ve mutfaklarda beklerlerdi.

1940 yılında, AA`nın diğer kurucu ortağı Bill W’nin eşi Lois Westchester, NY de toplantılar düzenlemeye başladı. Bunlara geçici olarak “aile grupları” deniyordu. Bundan sonra aileler kendi toplantılarını yaptı.

Anne S, doğuda daha fazla aile toplantısı oluşturmak için Lois ile birlikte çalıştı. Her iki kadında AA’nın Twelve Steps’in değiştirilmiş bir versiyonunun, ailelerin erken ayıklık döneminde karşılaştıkları kafa karıştırıcı sorunlara değinmek için kullanılmasını savundu.

Hem Lois hem de Anne B, birleşme ile ilgilenen aile grupları ve AA yardımcıları ile tanışmak için ülkeyi gezdiler Mayıs 1951’de gruplardan kırk sekizi bir araya gelmek için “Al-Anon Aile Grupları” doğdu.

Bugün dünya çapında 131 ülkede 24.000’den fazla Al-Anon grubu ve yaklaşık 1.800 Alateen grubu bulunmaktadır.

1940`larda alkolik aile grupları ve AA Yardımcılarının Sayısı ABD `de arttı, çünkü daha fazla aile hayatlarının alkolizm hastalığından etkilendiğini fark etti.

Anne S’nin 1951’de ölümünden sonra Lois’in yakın arkadaşı ve komşusu Lois ve Anne B, tüm aile gruplarını alkolik ailelerin ve arkadaşların yararına tek bir organizasyon çatısı altında birleştirme fikrini keşfetmeye başladı.

1951’de bir AA konferansında Lois, AA delegelerine katılan eşlerini, hayatları başka birinin içkisinden etkilenen ulusal bir aile grubu oluşturmanın değerini tartışmak için evine davet etti.

87 Gruba Gönderilen Mektuplar

AA Genel Hizmet Konferansının kapanışında Lois, AA Delegelerinin eşlerini, Stepping Stones adlı evinde öğle yemeğine davet etti… Daha sonra yakın bir arkadaşı ve komşusu Anne B. ile bir ofis açmaya karar verdi.

AA vakfından ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika ve İrlanda’dan 87 alkolsüz birey veya aile grubunun bir listesini aldılar. Mayıs 1951’de (Lois ve Anne) aile gruplarını birleştirmek amacıyla bir anket gönderdiler. Sonuç olarak Al-Anon Aile Grupları adı seçildi. AA`nın izniyle on iki basamağı ve daha sonra (1954) on iki geleneği yol gösterici ilkeler olarak kabul ettiler.

Al-Anon'un Tarihi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Mayıs 1951’de Anne B. ve Lois W. orijinal 87 AA Aile Grubuna (bazı yalnız üyeler dahil) bir mektup yazdı. Sorulan sorulardan biri “AA Family Group ismini onaylıyor musunuz? Değilse ne önerirsiniz?” Üyeler Mart 1952’de Al-Anon Aile Grupları adını seçtiler.

“Al-Anon” kelimesi, her kelimenin ilk hecelerini birleştiren, Adsız Alkolikler kelimesinin bir türevidir.

İlk mektup “Mayıs 1951” tarihlidir ve tüm ay geleneksel olarak Al-Anon’un yıldönümü olarak kabul edilir.

Alateen grupları Eylül 1957’de Pasadena California’da kuruldu.

İlk Dünya Hizmet Konferansı 20-23 Nisan 1961’de New York City, New York’ta George Washington Hotel’de düzenlendi.

Üçgen içindeki daire 1968 Dünya Hizmet Konferansı’nda onaylandı

Hayır. Anne B. Al-Anon’un kurucu ortağıdır. Annie S., AA Annie S.’nin kurucu ortağı olan Dr. Bob’un eşi, Al-Anon takas odası kurulmadan önce 1949’da vefat etti.

Kayıt tarihlerini içeren çıktılar, bölge delegelerine veya grup kayıtları koordinatörlerine yılda iki kez gönderilir. Pek çok Al-Anon bilgi servisi ofisi bu çıktıları saklar ve size bir cevap verebilir. Bölgeniz bilgileri bulamıyorsa, Arşiv koordinatörünüzden WSO’daki Grup kayıtları ile iletişime geçmesini isteyin.

• Al-Anon / Alateen Servis Manual (P-24/27)
• Alateen – Alkoliklerin çocukları için umut (B-3), sayfa 105-106
• Al-Anon Alkoliklerin Aileleri ve Arkadaşları için nasıl çalışır (B-22), sayfa 141-149 ve “Lois’in Hikayesi”, sayfa 152
• Al-Anon Aile Grupları – classic Edition (B-5), sayfa 12 ve tüm metin
• Lois Hatırlar (B-7), tüm metin ve zaman çizelgesi, sayfa 197
• Al-Anon’un kurucu ortakları (S-87)
• Anne’nin Hikayesi, Al-Anon Aile Gruplarının kurucu ortağı (S-66) – baskı dışı
• Lois’ Story – videocasette (AV-1) – yalnızca kiralama
• Lois W. And the Pioneers videocasette (AV-24) – yalnızca kiralama
• Al-Anon: O zaman ve Şimdi (kısa bir tarihçe) (AR-2)

Al-Anon Aile Grupları 1955’te yayınlandı. Orijinal metin 2000’de yeniden basıldı ve Al-Anon Aile Grupları – Klasik Baskı (B-5) sipariş edilerek elde edilebilir

Al-Anon üyesi Alice B, deneyimlerini, güçlerini ve bu çalışmanın temel ilkelerini sağlama umudunu paylaşan birçok öncü ile görüştü. İlk yayın 1968’de yapıldı.

Birkaç tarihsel AA olayı Lois Remembers (B-7) zaman çizelgesinde listelenmiştir.

18 Haziran 1996 tarihinde CYBERSERENITY@LISTS.BEST.COM veri tabanımızda görünen ilk
toplantı oldu. (Güncel listeler için lütfen online toplantı sayfasını ziyaret edin.)

Arşivler

Geleceği korumak için Geçmişe Bakin…

Al-Anon’un Dünya Hizmet Ofisi arşivleri “Al-Anon ve hayatta tutmak ve geçmişteki büyümeyi ve gelecekteki büyümeyi sürdürmek çok önemlidir”. Lois W. Al-Anon kurucu ortağı.

Al-Anon Family Group Headquarters, inc…, Archives’in World Service Office’teki misyonu, erişimde belirtilen materyalleri korumak, yönetmek ve bunlara erişim sağlamaktır. Dünya Hizmet Ofisi Arşivleri Al-Anon tarihinin koruyucusu olacak. Kardeşliğin tarihçesi ile ilgili belgeler, broşürler, kitaplar, Fotoğraflar vb. saklanır ve korunur.

WSO arşivleri, Al-Anon gruplarının belgelenmiş tarihsel kayıtlarının deposudur. Tarihsel kayıt, hareketin başlangıcında başlar ve bugün dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde grup varlığına doğru büyümenin kilometre taşlarını belgeler, Al-Anon un kurucularının, ilk gruplarının, clearing House`un başlangıç günlerinin ve Al-Anon Family Group Headquarters, inc.’in organizasyonunun kayıtlarının korunmasına özel önem verilmektedir.

Al-Anon Tarihindeki Kilometre Taşları

Al-Anon Tarihindeki Kilometre Taşlarına erişebilmek için BURAYA tıklayın.

Birinci Deneme Dünya Hizmet Konferansı

Al-Anon Dünya Hizmet Konferansı (WSC) ilk olarak 1961` de deneme amaçlı yapıldı. (WSC, Gelenek iki’de ifade edildiği gibi daha geniş bir grup vicdanına ulaşmada Al-Anon üyeliğinin temsilcisidir)

İki yıl daha ve 1963’te, 1964’ten itibaren Al-Anon yapısının kalıcı bir parçası olarak seçildi. Bugün Konferans her yıl toplanıyor ve ABD, Kanada, Riko ve Bermuda’dan Bölge Delegelerinden oluşuyor; Mütevelli Heyeti, icra komitesi ve Dünya Hizmet ofisinin belirli personeli.

İlk Genel Hizmetler Toplantısı

7-Temmuz 1980’de (New Orleans’taki AA Uluslararası Konvansiyonundan sonra), Al-Anon başka bir dönüm noktasına ulaştı. 16 Genel Hizmet Ofisinden delegeler ve gözlemciler WSO uluslararası Koordinasyon Komitesi ile Al-Anon’u dünya çapında birleştirmek için tek bir amacı göz önünde bulundurarak bir günlük tarihi bir toplantı için bir araya geldi. İlk kalıcı uluslararası Genel Hizmetler Toplantısı (IAGSM) 12-16 Eylül 1986 da gerçekleşti ve o zamandan beri iki yılda bir düzenlendi.

Al-Anon'un Hizmet Kollarını Destekleyerek Bilgilenmek

Pek çok üye, Dünya Hizmet Bürosunu (WSO) Al-Anon Aile Gruplarını bir bütün olarak etkileyen kararlar alan bir otorite olarak görüyor. Aslında WSO bir bilgi takas odasıdır. Yıllık Dünya Hizmet Konferansı (WSC), üyelerin dünya hizmeti konularını tartıştığı ve tartıştığı en büyük temsilci grup vicdanımız olarak hareket eder.

On İki Hizmet Kavramı

Lois, Nisan ayında 1970 Dünya Hizmet konferansında Kavramlar üzerinde yapılacak bir oylama öncesinde incelenmek ve değerlendirilmek üzere tüm Delegelere ve Konferans üyelerine on iki hizmet Kavramının bir kopyasını gönderdi.

Nisan 1970’te onuncu Dünya Hizmet Konferansı On iki Hizmet Kavramını oybirliğiyle onayladı.

Dünya Hizmet Konferansı (WSC)

Al-Anon’un ikinci geleneği şöyle der: “Grup amacımız için tek bir otorite vardır: Kendisini grup vicdanımızda ifade edebileceği şekilde sevgi dolu bir Tanrı. Liderlerimiz ancak güvenilir hizmetkarlardır; onlar yönetmezler”.

Dünya Hizmet Konferansı , grup vicdanını tüm Al-Anon için erişilebilir ve etkili kılar. Grup vicdanının konuşabileceği pratik araçtır; dünya Al-Anon’un sesi ve dünya hizmetlerimizin her koşulda devam edeceğinin garantisidir.

Konferans, Al-Anon ve Alateen’i hizmet kesintisine karşı korur; birliği sağlar ve kardeşliğimizin önemli konularda bir bütün olarak hareket etmesini sağlar. Bu onu Al-Anon ve Alateen’in uyum ve hayatta kalmasının başlıca garantörü yapar.

Dünya Hizmet Konferansı Özetinin Değeri Nedir?

Her Nisan ayında Dünya Hizmet Konferansı üyeleri Al-Anon Aile Gruplarının işlerini yürütmek üzere toplanır. Her konferansın ardından WSO ekibi konferans özeti olarak da bilinen bir Dünya Hizmet Konferansı Özeti (P-46) halinde işlemlerin tam bir raporunu derler. Bu yıl küresel elektronik Al-Anon Dünya Hizmet Konferans yapısına kabul etmek için tarihi bir önergeyi kabul etmenin yanı sıra konferans üyelerini 2021 yıllık raporunu, 2021 denetim raporunu ve 2022 Finans komitesi raporunu incelediler, seçilen gündem maddelerini tartıştılar, Mega sayı tartışmasına katıldılar ve diğer gündem maddelerinin yanı sıra delege liderliğindeki aralara katıldılar. Elektronik ve basılı formatlarda mevcut olan 2022 Dünya Hizmet Konferansı özetindeki tüm konferans tartışmalarını ve kararlarını okuyun.

Konferans özetinin tüm baskılarının alanon.org‘da yayınlandığını biliyor muydunuz? 1961’deki ilk konferanstan 2022’deki son konferansa kadar güvenilir hizmetkarlarımızın yıllar boyunca neleri tartıştığını ve karar verdiğini öğrenmek için geçmiş özetlere göz atın.

Forum, Ağustos 2022

WSO Arşiv

Dünya Hizmet Ofisi (WSO) Gönüllüleri

Hepimiz, değerli Al-Anon programımıza hizmet etme amacına kendimizi adayan sadık, mütevazi hizmetkarlarız.

Mütevelli Heyeti

On yıl veya daha uzun süreli Al-Anon / Alateen üyeliği gerektirir.

A-) GÖREVLER: Mütevelli, Dünya Hizmet Bürosu ve Kanada Hizmet Bürosunun ihtiyatlı yönetiminin garantörleridir.

-Mütevelliler, Al-Anon Family Group Headquarters, inc, ve Al-Family Group Headquarters (Canada) inc.’in Işlerini yönetme yetkisine sahiptir.

-Mütevelli heyeti, Finans ve operasyonlar icra direktörü ve direktörünü işe alır.

-Mütevelliler WSC’ nin oy kullanan üyeleridir ve WSO komitelerine hizmet verir veya başkanlık eder.

-Mütevelli heyetleri, Al-Anon’un on iki geleneğinin, on iki hizmet kavramının ve “Al-Anon Dünya Hizmet Konferansı Tüzüğü’nün ” koruyucusu olarak hizmet eder.

B-) NITELIKLER,

– Al-Anon’un aktif bir üyesi olmalı ve AWSC için Bölge Temsilcisi, Montaj görevlisi veya koordinatörü veya AIS irtibat görevlisi gibi grup düzeyinin ötesinde hizmet deneyimine sahip olmalıdır.

-On yıllık sürekli Al-Anon veya Alateen üyeliğine sahip olmalıdır. (Alateen üyeliği sayılır.)

-Hizmet süresi boyunca grup seviyesinin ötesindeki tüm Al-Anon hizmet pozisyonlarından vazgeçmelidir.

-On İki gelenek ve On İki hizmet kavramını anlamalı.

-Al-Anon Aile Gruplarının politikalarına geniş bir bakış açısına sahip olmalıdır.

-AA üyesi olmuş bir Al-Anon üyesi olamaz.

-Delegeler, bu sıfatla hizmet için değerlendirmeleri için, süreleri bittikten sonra iki (2) Dünya Hizmet Konferansının geçmesini beklemelidir.

-Alateen Hizmetine (AMIAS) dahil olan bir Al-Anon üyesi olmaya uygun olmalıdır.

-Bölgesel Mütevelliler aday gösterildikleri bölge içinde ikamet etmeli ve bölge süreçlerine göre seçilmelidir.

WSO → Arşiv Finansal Bilgi

Vergiden muaf statüsü, Dünya Hizmet Ofisimiz olan Al-Anon Family Group Headquarters, inc.’e 1956’da Eğitim amaçlı olarak organize edilen ve iletilen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak ABD iç gelir yasasının 501(c)(3), Kanada gelir vergisi yasasının 149/1) paragrafı uyarınca 1999 yılında Al-Anon Family Group Headquarters (Canada) inc.’e vergiden muaf statüsü verildi.

ABD ve Kanada düzenlemeleri, Al-Anon’un yıllık olarak vergi beyannamesi vermesini gerektirmektedir. Ayrıca Al-Anon, kabul edilen denetim standartlarına göre bağımsız bir muhasebe firması tarafından denetlenmektedir.

Birincil amacımızı yerine getirmek için, dünya çapındaki hizmetlerin giderlerini karşılamak için katkılar kullanılır. Temyiz mektupları üç ayda bir tüm gruplara gönderilir. Mektubun arka arkaya iki toplantıda okunması ve ardından düzenli grup birikimleri dışında özel bir birikimde istenir. Bu, her üyeye grup seviyesinin ötesinde on ikinci basamak çalışmasına katılma fırsatı verir.

Seçilmiş Gündem Maddeleri Endeksi

Seçilmiş Gündem Maddesi (CAI) tartışmaları, 1976’dan beri Al-Anon’un Yıllık Dünya Hizmeti Konferanslarında yer almaktadır. CAI’lerin amacı, tüm konferans üyelerini (Delegeler, Mütevelli Heyeti ve icra Komitesi üyeleri ve oy kullanan üyeler) Dünya Hizmet Ofisi idari personelini, Al-Anon gruplarını ve Dünya çapındaki üyelerini etkileyen konuları ve sorunları Konferansta tartışmak üzere sunma ve seçme fırsatını vermektedir. Yıllar içinde soru veya konuların yanı sıra oturumların adı ve formatı gönderme süreci değişti.

Seçilmiş Gündem Maddeleri sürecini değerlendirmeye yönelik bir davetin ardından, 2018 Dünya Hizmet Konferansı üyelerinden gelen önerilerden biri, bir seçilmiş Gündem Maddeleri Endeksi oluşturmaktı.

Geçerli Dünya Hizmeti Konferansı özetine bağlantılar içeren bu dizin, tüm Al-Anon üyeleri için yararlı bir kaynaktır.

Tüm seçilmiş gündem maddeleri

Dünya Hizmet Konferansı (WSC)

Al-Anon’un ikinci geleneği şöyle der: “Grup amacımız için tek bir otorite vardır: Kendisini grup vicdanımızda ifade edebileceği şekilde sevgi dolu bir Tanrı. Liderlerimiz ancak güvenilir hizmetkarlardır; onlar yönetmezler”.

Dünya Hizmet Konferansı , grup vicdanını tüm Al-Anon için erişilebilir ve etkili kılar. Grup vicdanının konuşabileceği pratik araçtır; dünya Al-Anon’un sesi ve dünya hizmetlerimizin her koşulda devam edeceğinin garantisidir.

Konferans, Al-Anon ve Alateen’i hizmet kesintisine karşı korur; birliği sağlar ve kardeşliğimizin önemli konularda bir bütün olarak hareket etmesini sağlar. Bu onu Al-Anon ve Alateen’in uyum ve hayatta kalmasının başlıca garantörü yapar.