Her birimiz Al-Anon’un amacını aktaran elçileriz ve programımızda kafa karışıklığını, yanlış algılanmayı ve amacın seyreltilmesini önlemek için doğru şekilde iletişim kurma sorumluluğu hepimize ait. 

2018 Üye Anketine göre toplantılara katılanların %35’i bir başkasının madde kullanımı yüzünden toplantılara gelmiş. Yine ankete göre, bu üyelerin %78’i zaman içinde bir başkasının içmesinden de etkilendiklerini fark etmişler. Halkı Bilgilendirme etkinlikleri geliştirip düzenlerken, üyelerin Al-Anon geleneklerini akıldan çıkarmamaları gerekir; buna geleneklerdeki kelimeleri bir bütün olarak korumak da dahildir. Bu konuyla ilgili Gelenekleri özetlemek üyelerle, yeni gelenlerle, profesyonellerle ve medya ile olan iletişiminizde yardımcı olacaktır:

  • 3. Gelenek “Al-Anon üyeliği için tek şart, alkolik yakını ve arkadaşı olmaktır” der.
  • 4. Gelenek bize “Başka bir gurubu, Al-Anon’u veya AA’yı etkileyecek konular dışında, her grup özerk olmalıdır” der.
  • 5. Gelenek tek amacımızın alkolik ailelerine yardım olduğunu söyler. 
  • 10. Gelenek “Al-Anon Aile Grupları kendi dışındaki konular hakkında fikir yürütmez” der.

Konferans Onaylı Al-Anon ve Alateen Politikaları Özetinin 131. sayfasındaki karar göre, Al-Anon’u alkolik aileleri ve yakınları için yaşatmak bizim sorumluluğumuzdur; madde ile ilgili sorunlara odaklanarak, Al-Anon’un temel amacından sapma riski ortaya çıkar. Bu yüzden, Halkı Bilgilendirme materyallerinde Al-Anon’u alkolik ve madde bağımlılarının aileleri ve arkadaşları için var olduğunu göstermek Al-Anon’un amacını yanlış aktarmaktır (5. Gelenek).  Buna posterler, broşürler ve web siteleri de dahildir. 

Alkolik aileleri ve arkadaşlarını destekleme çalışmalarınız için ve geleneklere ve temel amacımıza sadık kaldığınız için teşekkür ediyoruz. 

 Vali F. 

Executive Director