Sıkça Sorulan Sorular

Al-Anon'da En Çok Sorulan Sorular

Al-anon/Alateen’e gelen birçok kişi umutsuzluk içinde, umutsuz hissediyor durumlarının değişebileceğini inanmıyorlar. Hayatlarımızın farklı olmasını istiyoruz ama yaptığımız hiçbir şey değişim getirmedi. Hepimiz Al-anon’a geliyoruz çünkü yardım istiyoruz ve yardıma ihtiyacımız var.

Al-anon ve Alateen de üyeler kendi deneyimlerini güçlerini ve umutlarını birbirleri ile paylaşırlar. Kendi özel durumunuzla birebir aynı olmasa da duygularınızı ve hayal kırıklığınızı paylaşan başkalarıyla tanışacaksınız. Daha iyi bir yaşam tarzı öğrenmek, alkolik hala içiyor olsa da içmese de mutluluğu bulmak için bir araya geliyoruz.

Al-anon ve Alateen üyeleri tıpkı sizin ve benim gibi, başka birinin içki içmesinden etkilenmiş insanlar. Alkoliklerin ebeveynleri, çocukları, eşleri, partnerleri, erkek kardeşleri, kız kardeşleri, diğer aile üyeleri, arkadaşları, iş verenleri, çalışanları ve iş arkadaşlarıdır. Spesifik deneyimimiz ne olursa olsun ortak bir bağı paylaşıyoruz; hayatımızın başka birinin içmesinden etkilendiğini hissediyoruz.

Toplantılar sırasında konuşup konuşmamak sizin seçiminizdir. Yeni gelenler, genellikle literatür ve yerel bir toplantı listesi ile sağlanan toplantılarda memnuniyetle karşılanır ve dinlemeye ve öğrenmeye davet edilir. Bazı toplantılar, özellikle yeni gelenler için yeni başlayanlar toplantıları sunar. Üyeler toplantılardan önce veya sonra soruları yanıtlayabilir.

Tanıdık biri ile karşılaşırsanız, herkesin Al-anon’a aynı nedenlerle geldiğini hatırlayın. Başka birisinin içmesinin etkilerinden kurtulmak için buradayız. Al-anon programının adsızlık ilkesi vardır. Burada konuşulan burada kalır; toplantı dışında hatta aile üyeleri ile bile bunlar paylaşılmaz

Al-anon toplantılarında üye olduğumuz başka grup ya da organizasyonlardan bahsedilmez. Al-anon üyeleri kendi adsızlıklarını korur ve diğer üyelerin adsızlıklarına saygı gösterir.

Al-anon manevi bir programdır. Herhangi bir din ya da dini tarikat ile ilişkisi yoktur. Dini inanç ya da inançsızlık kişisel bir seçimdir; sadece alkolizm ile ilgili konuların ele alındığı Al-anon toplantılarında konusu edilmez. Bu toplantılar, hangi dinden olursa olsun alkolizm etkilerinden kurtulmak isteyen herkese açıktır.

Al-Anon, herkesin görüş ve deneyimlerinin eşit olduğu bir karşılıklı destek programıdır. Al-Anon herhangi bir tıbbı tedavi, terapi, danışmanlık ya da profesyonel hizmet sunmaz.

Bazı Al-Anon üyeleri çeşitli nedenlerle profesyonel tedaviye ya da desteğe ihtiyaç duyabilir ancak bu onların kişisel seçimleridir ve Al-Anon toplantılarında tartışılmaz.

Al-Anon’da herhangi bir aidat ya da ücret ödenmez. Toplantı odasının kirası ve Al-anon literatürleri gibi harcamalar için grup üyelerinden gönüllü bağışlar toplanır.

  1. Toplantı gün/saatleri hakkında buraya tıklayarak bilgi edinin.
  2. Size hitap eden bir ya da birden fazla grubun toplantılarına katılın.
  3. Toplantı öncesi ve sonrasında üyelerle konuşun.
  4. Form dergisi’ni ve diğer Al-anon ve Alateen kitaplarını/broşürlerini okuyun.

Hala aklınıza takılan sorular varsa, üyelere sormaktan çekinmeyin. Size dostluğumuzu ve anlayışımızı sunuyoruz. Lütfen “Gelmeye devam edin”.

Sorularınız için iletişime geçin.

Siz de Sorun

Hemen Ara
Hemen Ara